Blog Detay

Anasayfa

/

Blog Detay

Blog Detay

Çocuğunuzu anlamak için sevmek yetmez!

Admin

Çocuk Gelişimi

19

Image

Anne babalar hepimiz çocuklarımızı çok severiz. Bu sevgi öylesine büyüktür ki kimi zaman çocuklarımızı anlamanın ötesine geçmektedir. Çocuklarımızın birey olarak kendilerini ispatlayacakları durumlar karşısınnda sırf onları korumak, onlara zarar gelmesini önlemek adına çocuklarımızı engeller veya istediklerini bizler yaparız.

Çocuklarımız istekleri yerine getirildiğinde her ne kadar ilk etapta mutlu olsalar da belirli bir noktadan sonra karşılaşmış oldukları durum veya istekleri kendileri başarmak veya tamamlamak isteyeceklerdir.

Peki Ne Yapacağız?

Image

Şunu hepimiz biliyoruz ki çocuklarımızla çatışma yaşayacağız. Her zaman mutlu olmalarını veya her istediklerini yerine getirmemiz mümkün olmayacak. Çocuklarımızın bu durumun farkında olmalarını ve sorumluluklarını alabilmelerini sağlayabilmeliyiz. Özellikle çatışma durumlarında kendi isteklerinin doğru veya yanlışlıkları karşısında sen istedin, senin kararındı gibi ifadelerin aslında çocuğunuzun yaptığını hatayı hatırlatmaya yönelik olarak düşünsenizde bu durum çocuğunuz için olumsuz bir eleştiri olarak algılanmakta, anlaşılmadığı düşüncesini oluşturarak çatışmanın şiddetlenmesine sebep olmaktadır.

Etkili bir iletişim dili nasıl olmalı?

Image

Kendi sosyal yaşamımızda da bu durum hep öyledir. Bizi eleştiren insanlardan uzaklaşarak bizi anlayan bizi dinleyen insanlara yaklaşırız. Çocuklarımız anlaşılmak isterler. Onlara bizler tarafından anlaşıldıklarını hissettirelim. Bu durumun seni üzdüğünün farkındayım? Böyle davranması sana acı veriyor olmalı? gibi ifadeler çocuklarımızı anlamaya yönelik ifadelerdir.

Son yazılar

Matematik Dersinde Neden Başarısızım?
Admin Eğitim 15
Çocuğum nasıl kitap okur?
Admin Eğitim 15
Sevmek Yetmez
Admin Çocuk Eğitimi 15

Bir Yorum Yaz

Burak Elgit

Eğitsel değerler ve öğrencilere adanmış bir eğitimci.

Yakındaki Gönderiler

Matematik Dersinde Neden Başarısızım
Admin Eğitim 15
Diam amet eos at no eos
Admin Web Design 15
Diam amet eos at no eos
Admin Web Design 15

Yazma Alışkanlığı Kazanma

Çocuklarımızın yazma alışkanlığı için neler yapıyoruz? Yazma becerisinin çocuklarımızın iletişim becerisini gelişimine katkısı nedir?
Elgit Yayıncılık

"Eğitim, Fark Yaratmaktır" anlayışıyla çıktığımız bu yolda öğrencilerimizin öğrenme süreçlerinin sürekli yenilenmesi ve öğrencilerin beklentileri doğrultusunda geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Bize Ulaşın

Adres

Çınarlı/Sarıçam,ADANA

Email

bilgi@elgityayincilik.com

Telefon

+90 544 386 23 99

Haber Bülteni

© Elgit Yayıncılık.Tüm Hakları Saklıdır.